Gå dig til gode oplevelser – og oplev livet i slow motion (en vandre-debutants oplevelser)

Af: Merete Rømer Engel

Fotos Hanne Ravn Irving

Det sætter skub i hygge- og alvorssnakke, og det giver både ro, naturoplevelser og motion. Uanset om det handler om korte venindeture, at gå til – eller på – arbejde eller en vandreferie i Guds skønne natur, er vandring blevet hot.

Hvis du tror det er utjekket at vandre, må du tro om igen! Noget så gammeldags som at gå lange ture er blevet IN! Det kan være små ture i hverdagen, deciderede vandreferier til fremmede himmelstrøg, eller det kan være en lille del af en familieferie, hvor man planlægger en vandretur en enkelt dag i ferien – op på et bjerg, langs med en flod, langs Vesterhavet eller på Bornholms klipper. Der er masser af muligheder.

Mental afslapning

At vandring er kommet på mode, gik først op for mig til en veninde-komsammen for et halvt år siden. Mindst halvdelen af kvinderne, som er omkring de 40 år, fortalte begejstret om vandreture de lige havde været på, eller drømte om at komme på; og flere var begyndt at gå mere i hverdagen. En enkelt er endda begyndt at gå på arbejde fire kilometer hver vej i stedet for at tage bilen. Det tager selvfølgelig tid, men hun bruger tiden aktivt til mental afslapning, planlægning af dagen og idéudvikling.

For mig har vandring altid været noget der var forbeholdt gamle mennesker med hang til botanik, eller naturfreaks der helst tilbragte hele sommerferien i Laplands ødemarker. Og da jeg ikke hører til nogen af de omtalte grupper, har jeg aldrig set vandring som en mulighed.

En gå-veninde

Men kort efter spurgte en veninde om vi ikke skulle begynde at gå sammen og snakke, i stedet for at sidde og drikke kaffe. Og det blev jeg hurtigt vild med! Vi snakker fantastisk godt, og vi behøver ikke at tale hele tiden. Ti minutter uden et ord virker ikke underligt i Dyrehaven, hvad det jo nok ville have gjort over en kop kaffe på altanen. Vi går ca. tre timer en gang om måneden hele året rundt, med madpakke i rygsækken og kaffe på termokanden. På samme måde går jeg lange ture med min mand. Vi kører typisk ud til skove vi ikke kender, og går. Og min teenagedatter vil faktisk godt en gang imellem med på en aftengåtur, for vi træner nemlig til en vandreferie sydpå – bare os to på et tidspunkt.

Og pludselig lægger jeg mærke til hvor mange andre omkring mig der også er begyndt at gå mere – især kvinder der går sammen med en eller flere veninder, og også indimellem planægger en vandretur over et par dage med overnatning på vandrehjem.

Debutanter på vej

Mit mål i denne omgang blev en vandreferie til Korsika med en nær veninde. Vi har ikke rejst sammen siden vi var i 20´erne. Hun har vandret en lille smule, men det er mange år siden, så vi opfatter os begge to som vandreferie-debutanter da vi pakker kufferterne, de små tur-rygsække og de lånte vandrestave. Vi skal med Ruby Rejser på en uges vandreferie med guide på Korsika.

Vi har trænet en lille smule. Hun i sine gamle vandrestøvler og jeg i mine nye, som jeg har gået til på aftenture og i ujævnt terræn i skoven. Vi har også gået lidt på trapper for at træne benmusklerne til at gå op og ned i bjergene. Men det hele er i småtingsafdelingen. Vi satser på at det er nok at være i almindelig ok form fra den daglige cykeltur til arbejde, lidt sport og yoga.

Duften af rosmarin og laurbær

Korsika med sine klipper, sin frodighed og de hvide sandstrande er præcis så fantastisk som vi har hørt. Dertil skal det vise sig at vi får en masse forærende ved at vandre. Når vi sidder i den lille bus om morgenen på vej fra hotellet ved kysten og op i bjergene til udgangspunktet for dagens vandring, ser vi de mest storslåede bjerge, men vegetationen er umiddelbart meget ens. Men når vi så vandrer ind langs en dal, hvor floden bruser langt nede under os, så myldrer det pludselig med jordbærtræer, gyvel og krydderurter. Duften af timian, rosmarin, laurbær og sol er så pragtfuld og sommeragtig at den fylder alle sanser. Vi kigger ikke på naturen, vi er midt i den. Gang på gang må vi stoppe op og indprente os endnu en udsigt med bjerge, små landsbyer i det fjerne, og helt derude kysten og det turkisblå Middelhav.

Næste morgen starter vi ud et andet sted, og hver dag tænker jeg: “Det kan umuligt være lige så smukt som gårsdagens landskab.” Men jeg tager fejl. Det er anderledes, men lige så medrivende: kæmpe ege og kastanjetræer, mosbegroede granitsten, bregner og juleroser en masse. Vi befinder os i en troldeskov og kunne være midt i et rollespil.

Citroner og oliven

Vi taler rigtig godt mens vi går i bjergene på de gamle forbindelsesveje og stier, flankeret af gamle oliventræer. Vi når frem til en citronbonde. Hans citrontræer står i snorlige rækker; og på den anden side af stengærdet poserer hans vinmark lige så stringent og velpasset. Han har et lille udskænkningssted, hvor vandrere som os kan spise vores medbragte flute, ost og lokale vildsvinepølse ved langbordene. Velkomstdrinken er et glas friskpresset citronsaft, og til maden er der vin af egen avl. Vi spiser og snakker. Man kommer godt ind på livet af hinanden når man vandrer. Vi når at høre om rejser, gammel og ny kærlighed, vandreudstyr og børn. Vi puster sammen når vi kæmper os op ad bjergsiderne, sveder sammen i varmen, og nyder et flodbad eller lidt iskoldt vand fra en kilde. Vi er 20 mennesker mellem 40 og 68 år, der kun kendte hinanden to og to da vi kom hertil. Nu går snakken på kryds og tværs.

Jeg er blevet vild med at vandre. At bruge sig selv, være midt i naturen, komme veltilfreds tilbage til hotellet ud på eftermiddagen – lidt træt, men frisk igen efter en dukkert i Middelhavet.

Og så havde jeg ikke forestillet mig at vi ville le så meget sammen og høre så meget spændende fra hinandens liv!

I gang med at gå

www.naturstyrelsen.dk kan du downloade et hav af vandretursfoldere til lokalområder i hele landet.

På Dansk Vandrelaugs hjemmeside www.dvl.dk kan du finde en lang række kortere vandreture med guide rundt i hele landet. Du kan også downloade masser af kort.

Flere rejsebureauer tilbyder vandreferier, både herhjemme og i udlandet. Prøv f.eks. ruby-rejser.dk, vagabondtours.dk, topas.dk og kiplingtravel.dk.

Artikler fra Krop+fysiks arkiv opdateres ikke.